« Tillbaka till alla inlägg

»DET VÄRSTA SOM KAN HÄNDA ÄR ATT MAN MISSLYCKAS«

Publicerad 2026-10-22 av Cecilia Björklin

När det kommer till arbetsmiljö hör Sofia Westers troligen till de mest udda. Som actionsportfotograf består vardagen av långa, kalla och blöta timmar på berget – förutsättningar som gör förberedelserna väldigt viktiga. – Det är inte farligt, men det finns faror du måste vara medveten om, säger hon.

Sofia Wester beskriver sig själv som kunskapstörstande. Efter gymnasiet gick hon raka vägen till en civilingenjörsexamen, för att i nästa stund ta ett oväntat beslut. Hon valde bort den akademiska karriär hon banat väg för, flyttade in i en ombyggd skåpbil och började resa jorden runt för att fota extremskidåkning. Hur blev det så?

– Det undrade min mamma också, haha. Min man, som jag träffade efter gymnasiet, är extremåkare. Det öppnade en väg till ett liv jag inte hade förutsett. När jag väl tog examen kände jag: ‘Ska jag göra något sjukt så är det nu.’ Så blev det, och jag har levt på det sedan dess. Att jobba med något man trodde bara var en hobby är en lyx jag passar på att ta vara på så länge jag kan, säger hon.

Som läsare av det här magasinet vet du troligtvis allt om vikten av bra kläder när det kommer till utomhusarbete på vintern. Sofia Wester drar det till sin spets när hon står i brant lutning i ibland upp emot minus 30 grader – i flera dagar. Kraven på utrustningen gör också valet av samarbetspartner självklart.

– Jag är ambassadör för Helly Hansen. Det är skitkul att jobba med ett skandinaviskt märke med premiumprodukter. När det är riktigt kallt får man de bästa bilderna, så för att kunna vara där i timmar och till och med dagar är kläderna otroligt viktiga. Och helt ärligt skulle jag aldrig kunna samarbeta med ett märke jag inte kan stå för hundra procent, säger hon.

Hennes arbete är sannerligen inget nio-till-fem-jobb, utan säsongerna är en intensiv turné från Zermatt och Åre till Japan och norska fjällvägar. Samtidigt producerar hon allt från kommersiella kampanjer till egna filmprojekt, där hennes akademiska ryggsäck ofta kommer till nytta. Och allt i samarbete med sin man Jacob. En utmaning månne?

– Nej inte direkt, jag tycker att vi har ett bra upplägg. När vi jobbar är vi kollegor, inte ett gift par. Utöver det så kompletterar jag honom och de andra åkarna med min lite mer strukturerade ådra. Jag vill alltid ha ett Excel-ark och ett högt säkerhetstänk, vilket de andra kanske inte har i åtanke i lika hög utsträckning – vi behöver varandra, haha. Men det är just problemlösningen och planeringen jag älskar och kan bidra med, utöver fotograferandet, säger Sofia Wester.

För den som drömmer stort men har svårt att komma till skott är Sofia Westers resa inspirerande. Själv tar hon karriären ett år i taget, väl medveten om att kroppen utsätts för slitage och att livet i offpisten inte pågår för evigt. Hennes take i korthet: övertänk inte.
– Det värsta som kan hända är faktiskt bara att man misslyckas. Jobben finns ju kvar, så det är hellre bara att testa än att sitta och ångra sig. Så länge vi har kul och det går att rättfärdiga ekonomiskt är det värt det. När det inte gör det längre kan man alltid vända hem, avslutar hon.

FAKTA

Namn:
Sofia Wester
Ålder:
38
Yrke:
Filmskapare och fotograf
Aktuell med:
En ny skidfilm som har premiär på out door och skidfilmsfestivaler i höst. Kommer senare på Youtube.
Favoritplagg från Helly Hansen:
Ett bra underställ i merinoull, mina skalplagg samt en tjock dunjacka.

« Tillbaka till alla inlägg